Nietolerancje.pl - Internetowe Forum Nietolerancji Pokarmowych
30 Paź 2020, 04:42:20 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do współpracy specjalistów. Oferujemy możliwość zaprezentowania się na forum oraz profil umożliwiający dostęp do wydzielonej części tylko dla specjalistów. Prosimy o zgłaszanie do administratora chęci posiadania takiego konta.
 
   Strona główna   Szukaj Zaloguj się Rejestracja Pomoc KONTAKT Regulamin Wykonaj test  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak prawidłowo interpretować wyniki testu  (Przeczytany 7477 razy)
Mirka
Nowy
*

Reputacja: +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 2


« : 27 Maj 2009, 14:31:12 »

Przyznam szczerze, że mam problem z interpretacją wyników testów, które zrobiłam mojej rodzinie, w oparciu o dołączoną do testu instrukcję .
1. Najpierw zgodnie z instrukcją szukałam niebieskich punktów na tacce (str.2, (wstęp):" ... wykrywa się obecność ewentualnych przeciwciał w postaci niebieskiego punktu w danym miejscu tacki").
Na tacce jest wyróżnionych 48 pól o okrągłym kształcie i średnicy 4 mm. Jesli to o nie chodzi, to biorąc pod uwagę ich średnicę trudno je zdefinjować jako punkty.

2. Co jest wzorcem, w stosunku do którego określa się, czy pola testowe są jasno czy ciemnoniebieskie?
( instrukcja, p. 19.:" ciemnoniebieskie kropki....wskazują na silnie dodatnią reakcję, a jaśniejsze kropki wskazują na łagodną reakcję.")
Jeśli zdaży się, że w  teście wystąpią pola o różnych stopniach natężenia koloru niebieskiego, można ewentualnie subiektywnie ocenić, że jedne produkty dają większą nietolerancję niż inne. ale, czy te ciemniejsze pola, to już jest "silnie dodatnia reakcja"??

Jeśli natomiast kilka pól zabarwi się w stopniu zbliżonym, naprawdę trudno przewidzieć nie mając wzorca maksymalnego natężenia koloru, jaki to jest stopień nietolerancji.

W p. 20 instrukcji wyraźnie jest powiedziane, że:"pozycje 48 i 49 zawierają kontrolę ujemną i dodatnią, co pozwala na stwierdzenie, czy test został przeprowadzony w sposób prawidłowy."
Tak więc pole 48 służy wyłacznie do kontroli dodatniej i nie stanowi wzorca max. natężenia koloru, odpowiadającego max. nietolerancji.

Zapisane
artus
Administrator
*****

Reputacja: +1/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 50


WWW
« Odpowiedz #1 : 01 Cze 2009, 13:38:43 »

Witam,

Polskie tłumaczenie instrukcji faktycznie wymaga kilku poprawek, ale wszelkie uwagi są zgłaszane na bieżąco i mam nadzieję, że zostaną uwzględnione przez producenta.

Cytuj
Na tacce jest wyróżnionych 48 pól o okrągłym kształcie i średnicy 4 mm. Jesli to o nie chodzi, to biorąc pod uwagę ich średnicę trudno je zdefinjować jako punkty.

Chodzi o niebieskie zabarwienie okrągłych pól.

Cytuj
2. Co jest wzorcem, w stosunku do którego określa się, czy pola testowe są jasno czy ciemnoniebieskie?

Test Food Detective jest właściwie jakościowy, a nie ilościowy więc dokładnie nie pozwala ocenić nasilenia reakcji. Można ją oczywiście próbować odczytać, ale jest to dość subiektywny odbiór. Generalnie można przyjąć, że brak reakcji odwzorowuje pole nr 47, a najsilniejszą reakcje pole 48. Wszystko pomiędzy można traktować jako reakcje pośrednie.Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

©2015 by 4Active
Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
SMF customization services by 2by2host.com